Protěž alpská (Leontopodium alpinum). Rezervace jaro 2018

Protěž alpská (Leontopodium alpinum). Rezervace jaro 2018

Hodnocení produktu: Zatím bez hodnocení. Buďte první!

Vaše hodnocení:

Plesnivec alpský (Leontopodium alpinum), též protěž alpská[1], je jedna z nejznámějších horských květin. Německý název Edelweiß pochází z německých slov edel (noblesní) a weiß (bílý).

Je to vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých, pokrytá jakoby bílou plstí – odtud název plesnivec. Přímá lodyha je vysoká asi 5-30 cm. Listy má nejen přízemní, ale také lodyžní. Květenství je několik úborů, uspořádaných dále do strboulu. Barva květů je bílá až žlutobílá, květy jsou plstnaté, porostlé jemným chmýřím. Pochází z evropských a asijských pohoří. Nejblíže nám ji přirozeně najdeme v Alpách a Karpatech. Roste vždy na vápenci, v Alpách až do nadmořské výšky 3000 m.

Překlad latinského názvu rostliny zní doslovně "lví tlapka", za což může plstnatý, jakoby "kožešinový" vzhled květů. Přizpůsobila se tvrdým klimatickým podmínkám a přitom si uchovala svou čistou krásu. Není tedy divu, že výtažek z protěže může poskytnout přirozený koktejl látek, které účinně bojují s volnými radikály, jako je UV záření, cigaretový kouř a další chemické škodliviny. Volné radikály jsou primární příčinou procesu stárnutí pokožky. Výtažek z protěže alpské je ten nejlepší antioxidant, který známe.

Je více než 1,35x účinnější než čistý vitamin C. Díky této speciální rostlinné formuli získává pokožka jemnost a posiluje svůj obranný mechanismus. Produkty obsahující protěž alpskou mají rovněž antibakteriální, antiseptické a protiplísňové účinky. Všechny tyto léčivé účinky byly ověřeny i laboratorními lékařskými testy.

Protěž alpská však na svou oblíbenost doplatila, byla velmi často trhána milovníky hor jako suvenýr z cest, a tak není divu, že byla zařazena mezi první chráněné rostlinné druhy. Pro účely výroby produktů firmy JUST s obsahem extraktu z této rostliny se protěž pěstuje na plantážích na základě povolení ve Walliských Alpách. Sběr i zpracování rostlin je prováděn šetrně s velkým podílem ruční práce.

U nás tuto vzácnou květinu ve volné přírodě téměř nenajdete, pěstuje se ale na zahrádkách jako velmi oblíbená skalnička.
Tradičně se používá jako čaj k léčbě průjmu a úplavice. Vařená v mléce s medem a máslem byla použita pro léčbu poruch dýchání, včetně tuberkulózy . Ale v budoucnu se očekává, že farmaceutický průmysl bude vyrábět přípravky z protěže.Budou neutralizovat volné radikály a snižovat příznaky stárnutí, vrásky atd. . Vzhledem k obsahu bioflavonoidů může posilovat stěny kapilár a žil a može být použitá k léčbě křečových žil , hemoroidů a jiných cévních problémů spojených se stárnutím . Pěstovat jde v jakékoli dobře odvodněné, alkalické půdě na slunném místě . Krásná na skalkách.
 

40 Kč

Dostupnost: Skladem


Nový komentář

* (Povinné)

Přihlášení