Manuka - Balmín metlatý (Leptospermum scoparium),

Manuka  - Balmín metlatý (Leptospermum scoparium),

Hodnocení produktu: Zatím bez hodnocení. Buďte první!

Vaše hodnocení:

NOVINKA

Krásná přenosná, voňavá a léčivá rostina. Původním maorským názvev je manuka. Je nenáročná teplomilná dřevina pěstovaná pro své květy a v poslední době i pro objevené léčebné účinky. Původní rozšíření je jihovýchodní Austrálie , Tasmánie a Nový Zéland. Jako okrasná rostlina je rozšířen do subtropických i tropických, ve volné přírodě je v některých oblastech až invazivní, někde je používán proti erozy, je vysazován do živých plotů atd. Najdeme ho i ve Středomoří.

60 Kč

Dostupnost: Jaro 2020

Je to stálezelený, větvený keř nebo strom který dorůstá v přírodě do 2- 4 m. listy jsou aromatické, mohou se tvarem lišit, dlouhé 5 až 20 mm a široké 2 až 6 mm, hustě porůstají. Listy jsou tuhé, tvaru čárkovitého, kopinatého, mohou být zakřivené,

Balmín metlatý je mnohomanželná rostlina (na jednom keři mohou být květy oboupohlavné i jednopohlavné). Květy jsou pětičetné, mají 8 až 12 mm v průměru, mívají převážně barvu bílou a vzácněji narůžovělou, vyšlechtěny byly i rostliny s květy sytě růžovými a červenými. Rostliny vykvétají ve své domovině v říjnu až lednu, jsou opylovány různým létajícím hmyzem, včetně včel , je to významná medonosná rostlina,. Plody jsou kulaté dřevnaté tobolky, měřící v průměru 6 až 9 mm, které se otvírají pěti zřetelně vystouplými víčky. Zralá semena jsou velká 2 až 3 mm a bývají rozptylována větrem.

Tato dřevina je pro domorodé obyvatele tradičně zdroj příležitostné lahůdky a hlavně léčivou rostlinou. Pružná, ztuhlá sladká tekutina vytékající z poraněných mladých větví je považována za vítané zpestření jednoduché stravy hlavně dětmi a ke zmírnění kašle u dospělých. Podobně i kůru užívají ke zmírnění bronchitidy. Z listů dělají masti, žvýkají je nebo vdechují jejich výpary. Z těžkého a tvrdého dřeva vyrábějí drobné nástroje a topí jím, pro specifickou vůni všeobecně slouží k uzení, hlavně ryb.

Esenciální olej získávaného z listů obsahuje v příhodné kombinaci mnoho flavonoidů a terpenoidů které mají dobré antimikrobiální, antimykotické, protizánětlivé, protialergické a snad i protinádorové účinky. Používané oleje jsou pomocníkem při léčbě ekzémů, lupenky, akné a rozličných zánětů.
Med

Med získaný včelami z květů balmínu metlatého má specifickou chuť a ještě před nedávnem měl pouze kulinářský význam. Nyní byla zjištěna i jeho antibakteriální aktivita které dosahuje svým vysokým obsahem vhodných enzymů. Při desinfekci ran vykazuje obdobnou antiseptickou účinnost jako klasický peroxid vodíku. Účinkuje např. i na Staphylococcus aureus a Helicobacter pylori.

U nás manuku můžeme pěstovat jako přenosnou rostlinu, letníme ji. Zimu pak přečká na chladnějším místě s přístupem světla, zálivku omezíme.

Přihlášení