Kurkuma dlouhá ((Curcuma longa))

Kurkuma dlouhá ((Curcuma longa))

Hodnocení produktu: 4.67/5 (3x)

Vaše hodnocení:

NOVINKA Jaro 2022

Pakří mezi přírodní antiboitika s protibakteriálním a antivirovým účinkem! Kurkumin má na akutní zánětlivé procesy stejné účinky jako kortizon a fenylbutazon (ale v případě chronických zánětů je jeho účinnost pouze poloviční). Jeho výhodou ale je, že není vůbec toxický. Hlavní protizánětlivý účinek kurkumy je v tom, že potlačuje srážlivost krevních destiček a tlumí proces zánětlivých faktorů. Předpokládá se, že rovněž stimuluje tvorbu kortizonu nadledvinkách, který přímo podporuje léčivé procesy. Z kurkumy nabízíme též tobolky v oddělení bylinných kapslí.

60 Kč

Dostupnost: Vyprodáno

Kurkuma regeneruje játra, pomáhá jim při oxickém poškození se rychle zregenerovat. Hubí Salmonelu, pomáhá při otravách z jídla. Zlepšuje trávení, podporuje trávení tuků. Pomáhá při artiritidě. Pomáhá při onemocněních srdce. Pomáhá s kontrolou tělu proti rozvinutí rakovinového bujení - kurkumin je silný antioxidant. Optimalizuje trávení, činnost jater - jaterní lipidy, funkci kardiovakulárního systému - krevní oběh, imunitní systém - antioxidant, stav koubů a kostí. Kurkuma dlouhá (Curcuma longa) optimalizuje funkce dýchacího systému, stav pokožky. Normalizuje duševní rovnováhu, kontroluje zánětlivé reakce organizmu - antioxinant. Kurkumy se používá též jako barviva do potravin. Zvyšuje též trvanlivost potravin.

Oddenky kurkumy se několik hodin vaří a poté jsou sušeny a následně pomlety na sytě žlutý prášek. Aktivní složka kurkumin má zemitou, nahořklou, pepřovitou a hořčici podobnou chuť. Rostlina je vytrvalá bylina se zdužnatělými kořenovými oddenky, podobnými známým oddenkům zázvoru. Z hlízovitého oddenku vyrážejí dlouze řapíkaté listy a až 1,5 m vysoký stonek. Mezi listy vyrůstá hustý klas bledě žlutých kvítků. Plodem jsou mnohosemenné tobolky, které se ve zralosti samy rozevírají. Původ je v jižní Asii, zejména Indii. Dále je pěstována na Srí Lance, v Číně, v Indonésii, Peru či na Jamajce. 

U nás ji pěstujeme jako pokojovou rostlinu. Používáme pokojový substrát asvětlé slunečné stanoviště, kde však není úpal. V létě ho můžeme dát na venkovní stanoviště, chráněné, ale stinné. Nádobu volíme větší, amon se hodně rozrůstá. Zemina má být výživná, propustná, zaléváme tak, aby zemina byla vlhká, ale ne přemokřená. Hnojení dvakrát měsíčně kapalným hnojivem. Přesazování na jaře, jinak dle potřeby. Množení- dělením trsů,
Tato trvalka z čeledi zázvorovitých má zduřelý článkovaný oddenek a dlouze řapíkaté listy. Mezi nimi vyrůstá klas světle žlutých květů. Plodem je mnohosemenná tobolka. Semena jsou s míškem. Kurkuma přitom obsahuje silici, limonen, kamfen, alfa- a betapinen, cineol, antioxidant kurkumin či škrob.
Více informací o jejím pěstování jako pokojovky v domácích podmínkách, zpracování, účincích si můžete přečíst v naší knize Pokojovky pro zdraví a na talíři, kterou na stránkách nabízíme a také v knize pana Prof Pavla Valíčka Koření, kterou na stránkách nabízíme.

Přihlášení