Lnice květel (Linaria vulgaris)

Lnice květel (Linaria vulgaris)

Hodnocení produktu: 5/5 (1x)

Vaše hodnocení:

NOVINKA

Léčivka vyhlášená na cévní potíže, hemoroidky, křehké cévy, praskající žily, bércové vředy. Pomáhá jako spasmolitikum, má protikřečové účinky při kolikách ledvinových a žlučníkových. je vhodná na doléčování ledvin a jater. Pomáhá též na zbytněnou prostatu, upravuje stolici, funguje jako mírné projímadlo. Léči žaludeční, dvanáctníkové a střevné vředy. Používá se i při očních výplaších při zánětech spojivek, očních víček nebo rohovky.

40 Kč

Dostupnost: Jaro 2021

Z účinných látek obsahuje flavonový glykosid linarin, linaricin, pektolinarin a neolinarin, alkaloid peganin, fytosteroly, organické kyseliny (linarová, mravenčí, octová, oxyglutanová, antirinová, askorbová), třísloviny, pektin, cukry a minerální látky.

Podává se buď v bylinných směsích nebo v tinktuře, samotná má odpornou chuť. Vyrábí se z ní také mast na hemeroidy na tzv. zlatou žílu. Tinktura se podává 2-4x denně 20-25 kapek. Používá se zevně též odvar na obklady na žilní potíže nebo sedací koupel na hemoroidy.  Používá se kvetoucí nať.

Tato nádherná trvalka, která září žlutooranžovými květy v přírodě většinou kolem cest a na mezích, rozzáří i trvalkový záhon na zahradě. Její jemné, pyskaté květy připomínající hledíky jsou žluto oranžové, na lodyhách rostlou menší úzké listy, dorůstá do výšky 50cm. Je dobré ji mít na zahrádce v obchodě její nať neseženete. Je velmi nenáročná, vyžaduje slunné stanoviště, je mrazuodolná. Semena velmi ochotně vzcházejí.

Přihlášení