Panel uživatele

Sápa křovitá (Phlomis fruticosa) Jeruzalemská šalvěj

Sápa křovitá (Phlomis fruticosa) Jeruzalemská šalvěj

Hodnocení produktu: 5/5 (2x)

Vaše hodnocení:

NOVINKA začátek června

Sápa křovitá je polokeř vysoký 80 -130cm, hustě hnědě chlupatý s hvězdicovitými chlupy. Listy jsou vstřícné, dolní dlouze, horní krátce řapíkaté, vejčitě podlouhlé až podlouhle kopinaté, 3 -10cm dlouhé, s celokrajným okrajem, zvlněným nebo jemně vroubkovaným, jsou kožovité s hustě síťovanou žilnatinou, na líci vmáčklou, takže povrch listu je krabatý, na rubu je bíle vlnatá. Květenství je vrcholovité, úžlabní listeny složené ze 14 -36 květů, podkvětní listeny jsou vejčitě kopinaté. Květy jsou souměrné, kalich má pět krátkých trojúhelníkových ušten s ven vyhnutými ostny. Koruna je dvoupyská, souměrná, 25 -35mm dlouhá, sytě žlutá. Tyčinky jsou čtyři, čnělka dvouklaná, ramena nestejná. Plod je tvrdka. Rostlina kvete od června do srpna.

50 Kč

Dostupnost: Jaro 2024

Výrobce: Kotvičníková farma

Ve Středozemí rostou i další druhy rodu, např. na Krétě velmi podobná žlutokvětá sápa vlnatá (Phlomis lanata). Na Iberském poloostrově roste sápa nachová (Phlomis purpurea) s růžovými, 23 -26mm dlouhými květy. Další druh sápa knotovkovitá (Phlomis lychnitis) má velmi úzké, čárkovitě kopinaté listy a žlutokvěté květy. Na Baleárech roste sápa italská (Phlomis italica) s růžovými, 20mm dlouhými květy.
Sápu pěstujeme na slunném , suchém místě.

Výskyt:
Sápa křovitá je rozšířená od Francie a Sardínie na východ až na Kypr. Roste na suchých kamenitých, vápnitých půdách, až do nadmořské výšky 1050m (Kréta).

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení