Andrographis paniculata (Právenka latnatá, syn. měkkýn latnatý )

Andrographis paniculata (Právenka latnatá, syn. měkkýn latnatý )

Hodnocení produktu: 4.63/5 (56x)

Vaše hodnocení:

půlka června

Používá jako hepatoprotektivum po infekčních hepatitidach, stavech po otravách léky a jinými chemickými látkami a dále u různých forem dyspepsií. Dále se droga používá u infekčních hepatitid typu B a u virových infekcí horních cest dýchacích. Víme, že Andrographis obsahuje sloučeniny, které jsou analgetikem (zabíjí bolest), antitrombotické (zabraňuje vzniku krevních sraženin), hypoglykemické (snížení hladiny cukru v krvi), a antipyretické (snižuje horečku).

55 Kč

Dostupnost: Jaro 2021

Takže, většina z tradičních použití Andrographisu 'má vědecký základ. Jeho nejvýznamnější fyziologický účinek, je to "signál snímače," což znamená, že zastaví neregulovaný růst buněk způsobené viry (což může být důvod, proč je u HIV nemocných pozorováno zlepšení stavu po jeho pravidelném užívání). Víceletá bylina s extrémně nahořklou chutí, dorůstající až 1metr výšky. Lodyha je vzpřímená s oválnými vejčitými listy. Kvete drobnými bílými květy.Rozšířena je v širokém areálu jižní Asie, Malajsie a Oceánie. Nať se sklízí po květu a suší se ve stínu do teploty 30 stupňů Celsia.Droga obsahuje hořčiny-deoxyandrographolidy, andrographolidy, neoandrographolidy.Působení:Hepatoprotektivní působení drogy je vázáno na andrographolidy. Dále andrographolidy významně zvyšují detoxikační vlastnosti jater. Tyto látky mají význačné protizánětlivé účinky a antibakteriální účinky srovnatelné s chloramfenikolem. Droga má význačné antiivirové účinky, používá se jako hepatoprotektivum po infekčních hepatitidach, stavech po otravách léky a jinými chemickými látkami a dále u různých forem dyspepsií. Dále se droga používá u infekčních hepatitid typu B a u virových infekcí horních cest dýchacích. Víme, že Andrographis obsahuje sloučeniny, které jsou analgetikem (zabíjí bolest), antitrombotické (zabraňuje vzniku krevních sraženin), hypoglykemické (snížení hladiny cukru v krvi), a antipyretické (snižuje horečku). Takže, většina z tradičních použití Andrographisu 'má vědecký základ. Jeho nejvýznamnější fyziologický účinek, je to "signál snímače," což znamená, že zastaví neregulovaný růst buněk způsobené viry (což může být důvod, proč je u HIV nemocných pozorováno zlepšení stavu po jeho pravidelném užívání). Andrographis paniculata má dlouhou historii, úspěšně se používá v různých asijských kulturách. Je uváděn ve staré čínské medicíně i v Indickém lékopisu. Ve skandinávských zemích se využívá k léčbě a prevenci i proti běžným nachlazením, chřipce a infekcím horních cest dýchacích. Klinické studie prokázaly, že tato bylina skutečně funguje, a mnozí věří, že je lepší než echinacea. Podobně jako echinacea, pracuje tak, že posíluje imunitní systém, pomáhá tělu k boji proti infekci a zabrání ji znovu se objevit v budoucnosti. Ale je to víc: má adaptogen, má protinádorové aktivity, je to antioxidant. Bylo prokázáno, že k ochraňuje jatra. V Číně a Indii, je rostlina běžně používá k léčbě celé řady infekcí, jako jsou gastrointestinální stížnosti, hepatitida, herpes, a hrdla infekcí. Ve zkratce to je úžasná léčivá bylina!Celá rostlina má léčivé vlastnosti a její odvar je silně nahořklý. Používá se k léčbě žaludečních potíží, zánětu žlučníku, při horečkách a jako tonikum. Stimulací jaterních buněk podporuje chuť k jídlu.Doporučená denní dávka je 6 -12 g suché drogy jako odvar nebo ve formě prášku1g denně. Zevně se připravují obklady.

Pěstování.Vyžaduje dostatek tepla a slunce. Přes léto jej pěstujeme venku v nádobě či na záhoně, skleníku. V zimě se přechovává v chladnější světlé místnosti či zimní zahradě při teplotách 10-15 stupňů. Používáme běžnou zeminu,zaléváme, když substrát vyschne. Více informací o jejím pěstování jako pokojovky v domácích podmínkách, zpracování, účincích si můžete přečíst v naší knize Pokojovky pro zdraví a na talíři, kterou nabízíme na našich stránkách.

Přihlášení