Panel uživatele

Arnika horská (Arnika montana), Prha chlumní

Arnika horská (Arnika montana), Prha chlumní

Hodnocení produktu: 4.77/5 (13x)

Vaše hodnocení:

půlka května

Nejznámější použití je vnější, arnikové masti a mazání (může se naložit do Alpy) se aplikují na bolestivá místa na těle, na končetiny při oběhových potížích, podporuje prokrvování a hojení ran, do otevřených ran se nedává, jen do jejich okolí. Její účinek na prokrvování tkání se užívá i do masážních gelů. Pomáhá při podlitinách, otocích, pohmožděninách. Odvar se dává jako obklad, používá se při zánětech v dutině ústní, krku, kloktadlo. Vniřně ve formě čaje (moc se nepoužívá) či tinktury se užívá na anginu pektoris, zlepšuje stav věnčitých tepen.

45 Kč

Dostupnost: Jaro 2024

Je též označována jako prha horská nebo chlumní.

čeleď: hvězdnicovitých (Asteraceae).

Jedná se o vytrvalou příjemně vonící bylinu, která dorůstá až 60cm. Její lodyha je ochlupacena a přízemní listy jsou uspořádány v růžici. Kvete od června do srpna bledě žlutými květy. Vyskytuje se po celé Evropě i Severní Americe. V Čechách na ni můžeme narazit v hornatějších polohách, na loukách a pastvinách. Jedná se o chráněnou rostlinu. Prospívá na slunných a vlhkých stanovištích. Používanou částí arniky horské je hlavně květ, ale i oddenek. Z účinných látek obsahuje hořčiny, karotenoidy, silice a flavonoidy. Obsahuje látky, které mimo jiné dráždí ledviny, a proto se při domácí samoléčbě musí používat velmi opatrně při vnitřním užívání .Nejznámější použití je vnější, arnikové masti a mazání (může se naložit do Alpy) se aplikují na bolestivá místa na těle, na končetiny při oběhových potížích, podporuje prokrvování a hojení ran, do otevřených ran se nedává, jen do jejich okolí. Její účinek na prokrvování tkání se užívá i do masážních gelů. Pomáhá při podlitinách, otocích, pohmožděninách. Odvar se dává jako obklad, používá se při zánětech v dutině ústní, krku, kloktadlo. Vniřně ve formě čaje (moc se nepoužívá) či tinktury se užívá na anginu pektoris, zlepšuje stav věnčitých tepen.Nejvhodnější je tinktura bezpečné dávkování je 3x denně 20 kapek (max 25 kapek), při nízké hmotnosti 3x15 kapek.Tinktura se kape do vody nebo čaje. Na obklady a kloktadla se může použít 1-2 čaj. lžičky tinktury na 125ml destilované vody.Neužívá se při dermatitidě, alergiích, závratích, průjmech, srdečních aritmiích. Při zkoušení snášenlivosti se užije 5 kapek tinktury a vyčká se den, při jakých koliv potížích ji neužívejte.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení