Panel uživatele

Pazvonek chloupkatý ( Codonopsis pilosula), dangšen.

Pazvonek chloupkatý ( Codonopsis  pilosula), dangšen.

Hodnocení produktu: 4.42/5 (24x)

Vaše hodnocení:

V TČM je jeho kořen používán již tři sta let jako náhražka ženšenu. Ženšen chudých se mu říká.

55 Kč

Dostupnost: Jaro 2024

Výrobce: Kotvičníková farma

Je vytrvalá liána, 2 až 3metry dlouhá, s masitým, mrkvovitým kořenem, zbarvením i vůní nápadně připomínající slavnější ženšen. Stonek je tmavě fialový, s řídkými chloupky, které se později ztrácejí. Listy jsou oválně vejčité a zašpičatělé, zvonkovité květy světle zelené a vně fialově skvrnité. Semeník je složen ze tří plodolistů a dozrává v tobolku, pukající otvory pod horním okrajem mezi žebry. Tobolka obsahuje velké množství drobných a lesklých semen. Čeleď:Campanulaceae - zvonkovitéPůvod: Rostlina pochází z Číny, Japonska, Indie a jihovýchodní Asie. Její pěstování v našich klimatických podmínkách je možné.Pěstování: Semena je třeba vysévat nejpozději počátkem dubna do vytápěného skleníku, ale v květnu kolem „zmrzlých" lze výsev provádět i venku. Sazenice přetrháváme, pikýrujeme a přesazujeme do sponu asi 150x250mm. Půda by měla být dostatečně propustná a zásobená živinami. Vyšší hmotnosti kořenů bylo dosaženo ve volné půdě než při pěstování ve foliovém krytu. V počátečním období po přesazení a na konci vegetace rostlinám výrazně škodí nadbytek vláhy. V prvním roce rostliny vytvářejí málo nadzemní hmoty a zpravidla ani nekvetou. Teprve v dalším roce je třeba připravit jim jednoduché opory, po kterých by se mohla rostlina pnout. Rostliny určené k produkci semen je třeba umístit do pěstitelského zařízení, např. do foliovníku, jinak by semena nedozrála. Kořeny je však možné sbírat už jednoleté, protože otázka jejich přezimování není ještě zcela vyřešena. Proto je vhodné kořeny určené k dalšímu pěstování raději hned po prvních mrazících vyrýpnout ze země a uskladnit ve sklepě v pískovém záhonu, podobně jako uschováváme v domácnostech kořenovou zeleninu. Při použití kořenů se nejprve zbavíme zeminy a dobře omyjeme. Kořeny potom sušíme nebo rozřežeme nerezovým nožem nadrobno a zalijeme 65% etanolem pro přípravu tinktury.Sklizeň: Drogou je kořen, sbíraný z jednoletých nebo starších rostlin. Droga obsahuje saponiny, slizy, pryskyřice, vitaminy, minerální látky, organické kyseliny, třísloviny a řadu látek dosud polně nedefinovaných. 

K užívání nabízíme bylinné kapsle z kořene pazvonku na našich stránkách.

Rozsáhlé a velmi zajímavé jsou informace v knížkách, které nabízíme na našem webu od pana Prof. Valíčka kniha Rostliny pro zdravý život a Léčivé rostliny třetího tisíciletí.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení