Panel uživatele

Muchovník MUCHOVNÍK PRINCE WILLIAM

Muchovník MUCHOVNÍK PRINCE WILLIAM

Hodnocení produktu: 4.44/5 (52x)

Vaše hodnocení:

začátek června

Jedno z nejranějších ovocí. Od poloviny června bobule muchovníku dozrávají. Za slunečného počasí se sklízí na dvakrát. Když je chladněji, je sklizeň postupná. Muchovník 'Prince William' je dlouhověký, vysoce mrazuvzdorný keř. Dorůstá do výšky 2,5-3 m. Bílé květy se objevují na přelomu dubna a května.Plody jsou velké, sladké, zpočátku jasně červené, zralostí se stávají fialovočerné – tedy začátkem července. Dozrávají spíše pravidelně. Jsou velmi chutné a lze je konzumovat syrové i zpracované na džemy, tinktury, šťávy a mražené potraviny. Vyznačují se vysokými chuťovými a zdravotními hodnotami, protože obsahují mnoho vitamínů, jako je provitamin A, C, skupina B, dále kobalt a měď. Plody obsahují 8 - 12% cukru, organické kyseliny, třísloviny, až 1% pektinů, karotin, vit. C, B2 a také až 1000mg proc. anthokyanů, které jsou nově poznány jako aktivní činitelé v prevenci celé řady chorob a hlavně rakoviny. Dužina plodů je šťavnatá. Pro vyšší výtěžnost šťávy je výhodné, pokud se plody nechají po sklizni ještě asi 7 dnů přezrát. Pak se vylisuje až 80% šťávy. Šťáva má nádhernou karmínovou barvu a v kombinaci s rakytníkem vytváří podle zastoupení celou barevnou škálu pro míchané nápoje.

90 Kč

Dostupnost: Jaro 2024

Výrobce: Kotvičníková farma

Amelanchier alnifolia – muchovník olšolistý, aljašská borůvka, rozinkový strom

Z plodů může být zavařenina i kompot. Keř je samosprašný. Na zahradě stačí i jen jedna rostlina a dobře plodí. Průměrná úrodnost z jednoho keře je 8 - 12kg oválných tmavofialových bobulí s vysokým ojíněním. Bobule podle vzhledu snadno zaměníte s velkoplodými borůvkami. Bobule jsou šťavnaté, sladké příjemné chuti a barva šťávy je nádherně karmínová.Muchovník patří k nejrannějším medonosným rostlinám. Rozkvétá v dubnu a květy snesou jarní mrazíky až do mínus 5 - 7°C. Plody dozrávají od poloviny června do poloviny července. Muchovník roste dobře a zdravě v každé půdě a téměř není napadán chorobami a škůdci. I když bude růst a plodit bez jakékoliv péče, za dobrou péči a přípravu půdy se odvděčí vyšší úrodou a kvalitnějšími plody. Tedy mladé rostliny můžeme vysadit do jamek 60 x 60 x 60cm a zasypeme kompostem nebo vyrytou zeminou do níž vmícháme asi 400g cereritu. Rostliny vysadíme do úrovně kořenového krčku a dobře přišlápneme, zalijeme a přihrneme kyprou zemí. Zálivka po výsadbě je nezbytná, aby rostliny dobře zakořenily. Pokud jsou dobře zakořenělé, snesou i dlouhé období sucha mnohem lépe než jiné ovocné druhy. Prvním rokem na jaře se výhony na keřích mohou seříznout na 1/3 délky, aby se keř lépe rozvětvil. Mohou se seříznout i v druhém roce, aby keř měl asi 10 - 15 výhonů. Po 3. roce, když muchovník začíná rodit, udržujeme výšku rostlin řezem na úrovni 2 - 2,5m, aby se plodnost rozložila po celé délce výhonu a nebyla jen na jeho vršku a také pro pohodlnou sklizeň. Pokud se na výhonech přestanou vytvářet nové, mladé výrůstky, keř se omlazuje tak, že vždy 1/3 výhonů ořežete na úrovni půdy (podobně jako u rybízu). U nás škůdci zatím netrpí. Keř koření do hloubky až 140cm a kořeny se široce rozkládají až do dvojnásobku průměru kokruny, takže vodu i přihnojení spolehlivě najde. Nejvyšší hodnotou muchovníku je jeho vysoká odolnost vůči zimě a ranné dozrávání plodů. Může být pěstován ve vyšších polohách i na krajním severeu, kde plodí a dozrává každoročně a kde jiné ovocné druhy nemohou růst a plodit. V zimě snese i -40°C. Vysazené rostliny začnou plodit již 3. rok a to každoročně po dobu 40 - 50 let.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení