Hojník sirský Řecký horský čaj (Sideritis scardica).

Hojník sirský Řecký horský čaj (Sideritis scardica).

Hodnocení produktu: 4.46/5 (80x)

Vaše hodnocení:

konec května

Tento výjimečný, chutný, bylinný čaj se pro své léčivé účinky doporučuje pít při při srdečně-cévních onemocněních (napomáhá při vysokém krevním tlaku), onemocněních průdušek (bronchitidě, astmatu, podporuje vykašlávání), močových cest a prostaty (čaj je močopudný), při problémech s chudokrevností, je vhodné ho pít při ledvinových kamenech (napomáhá k šetrnému vylučování kamenů z oragnismu), v lidovém léčitelství se používá pro jeho protizánětlivé účinky a podporu hojení ran, čaj má vysoký obsah selenu,má silně antioxidační účinky, je vhodný na očistu organismu. Má silné dezinfekční účinky, stimuluje a zmírňuje křeče, proto se používá při žaludečních potížích. Je výborným čajem hlavně na večerní popíjení kvůli svým uklidňujícím účinkům. Přirozenou formou doplňuje energii a vitalitu.

50 Kč

Dostupnost: Jaro 2021

Bylina: Hojník horský - Sideritis scardica, syriacaLidový název: Řecký horský čaj

Řecký horský čaj pochází z Peloponéského poloostrova a má jemně olejnatou a aromatickou kořeněnou chuť, božskou chuť Olympu. Hojník je tradiční léčivá a čajová bylina jižního Balkánu. Tam roste divoce až do hor s holomrazy, je tady mrazuvzdorná, což u středomořské rostliny překvapuje. Roste na suchých skálách, nesnáší vlhkost půdy a déšť. Může shnít do deseti deštivých dnů, vyžaduje propustnou půdu, ideálně skalku v plném sluncí. Je to rostlina vytrvalá.V našich podmínkách je přezimování nejisté. Může se pěstovat také jako přenosná rostlina v místnosti kolem 10 stupňů s omezenou zálivkou.

Malorira- Řecký horský čaj neboli Hojník
Řecký horský čaj je považován za elixír života a tonikum.

• působí protizánětlivě
• zlepšuje paměť v Alzheimerově chorobě
• regeneruje žaludeční a střevní sliznici
• snižuje vysoký krevní tlak
• má antioxidační účinek
• proti rakovině
• posiluje imunitní systém
• je expektorans pro nachlazení
• posiluje kosti při osteoporóze
• obsahuje řadu životně důležitých látek
• má antidepresivní účinek
• uvolňuje ADHD

Řecký horský čaj je ve skutečnosti srovnatelný s jinými adaptogeny, jako je slavný ženšen. Adaptogeny jsou látky, které posilují tělo na širokém základě a zlepšují přirozené metabolické procesy, aniž by způsobovaly vedlejší účinky.
Řecký horský čaj obecně zlepšuje fyzický a duševní výkon. Zvyšuje odolnost vůči stresu, takže je obzvláště prospěšný pro duševně pracující lidi. Tento mírný nápoj může pít i malé děti.

O horském čaj?
Řecký horský čaj se také nazývá pastýřský čaj, protože se pastýři vařili, když byli se svými stády vysoko na horách.
Nápoj se vyrábí v Řecku v závislosti na regionu z jednoho ze 150 různých druhů rostlin Sideritis.
Nejznámějším druhem je Sideritis scardica, rostoucí ve výšce 1 000 metrů nad mořem v horách Středozemního moře.

Vzhled sideritidy
Tyto trvalky jsou až 50 cm vysoké se žlutavými nebo šedými chloupky.

Řecký horský čaj v lidové medicíně
V řecké lidové medicíně se čaj používá po tisíciletí k léčbě gastritidy, žaludečních vředů, revmatických chorob a chronických nachlazení.
Bylina se díky svým hemostatickým vlastnostem používá již od pradávna k vnějšímu ošetřování ran. Rostlina by měla být nejlepším prostředkem při poranění železnými zbraněmi.
Sideritida se však od starověku používá nejen v řecké lidové medicíně, ale také v Bulharsku, Makedonii, Turecku a na Krétě.

Řecký horský čaj snižuje vysoký krevní tlak.
Publikace Journal of Physiology and Pharmacology z roku 2012 zjistila, že extrakty sideritidy pomáhají snižovat krevní tlak a zároveň pomáhají relaxovat krevní cévy.
Ve studii na zvířatech byl změřen arteriální krevní tlak a bylo zjištěno, že dávka extraktu z Sideritis způsobila dilataci krevních cév, která by mohla snížit krevní tlak a snížit stres myokardu.

Řecký horský čaj pomáhá zastavit Alzheimerovu chorobu.
Sideritida je již dlouho známá jako elixír pro mozek. Německý výzkumník mozku Prof. Jens Pahnke z University of Magdeburg a jeho kolegové zkoumali sideritidu z hlediska jejího účinku na léčbu Alzheimerovy choroby. Výsledky popisuje následovně:
Zjistili jsme, že denní léčba sideritidou významně zlepšila mozkovou výkonnost myší. Kromě toho byla léčba schopna zcela zachránit neuronální ztrátu transgenních myší APP na normální úroveň, jak bylo pozorováno u netransgenních kontrol.
Naše výsledky ukazují, že léčba sideritidy by mohla být účinnou, dobře tolerovanou možností léčby Alzheimerovy choroby a jiných demencí. Sideritida snižuje ukládání popelů v mozku o 80%.
Pahnke dochází k závěru, že řecký horský čaj může zastavit a částečně zvrátit účinky progrese Alzheimerovy choroby. Samozřejmě, pouze pokud postižené osoby pijí nápoj denně.

Řecký horský čaj chrání trávicí systém
V lidovém lékařství je horský čaj považován za mírný, uklidňující lék na gastrointestinální problémy. V roce 2012 společnost Planta Medica zveřejnila studii na zvířatech týkající se účinků řeckého horského čaje na gastrointestinální zdraví.
Vědci zjistili, že řecký horský čaj snížil zánět v gastrointestinálním traktu, pravděpodobně kvůli jeho fenolům a antioxidantům. Čaj snižuje zánět a toxické látky v žaludku a chrání stěny žaludku.

Řecký horský čaj jako lék na rakovinu
Ve studiích vykazoval čaj protirakovinné vlastnosti. Inhibuje dělení a růst nádorových buněk. Spouští také buněčnou smrt rakovinných buněk.
Vědci přisuzují účinky polyfenolům apigeninu, luteolinu a některým glykosidům. Čaj by měl být toxický pro rakovinné buňky.

Řecký horský čaj je protizánětlivý
V řeckém lidovém lékařství se horský čaj tradičně používá pro své protizánětlivé účinky při léčbě gastrointestinálních chorob a nachlazení.
Uklidňuje nervové trávení a regeneruje žaludeční sliznici pro gastritidu a žaludeční vředy.
Při nachlazení pomáhá čaj vyčistit dýchací cesty hlenu a ničit patogeny. Vdechování čajových výparů (inhalace) je dokonalým tipem pro léčbu nachlazení.
Jako kloktadlo je osvědčeným lékem na onemocnění parodontu, angíny a afty.

Účinné látky řeckého horského čaje
Malé žluté květy, listy a stonky sideritidy jsou bohaté na oleje a sloučeniny známé jako antioxidanty. Jeden z nich se nazývá kaempherol - flavonoid s protirakovinnými a protizánětlivými vlastnostmi.
Podle vědeckého výzkumu může být kaempherol užitečný při léčbě a prevenci leukémie, rakoviny prsu, diabetu a dokonce i rakoviny plic.
V současné době je tento flavonoid považován za potenciální léčbu různých druhů rakoviny.
Mezi další sloučeniny s vysokými antioxidačními vlastnostmi u sideritidy patří aglykony, kyselina chlorogenová (protirakovinová sloučenina), verbaskosid (protizánětlivý a antimikrobiální).

Řecký horský čaj zvyšuje libido
Ve starší literatuře existují důkazy, které naznačují, že pravidelná konzumace řeckého horského čaje může mít příznivé účinky na libido. Ačkoli v této oblasti nedošlo k žádnému vědeckému výzkumu, je docela možné, že některé předběžné důkazy jsou správné.
S vysokým obsahem minerálů draslíku a zinku, které jsou nezbytné pro dobré zdraví, včetně sexuálního zdraví, může nápoj dodávat důležité minerály.
Díky svým vlastnostem zvyšujícím náladu vám léčivá rostlina pomůže „dostat se do správné nálady", což je obtížnější, když se cítíte depresi nebo úzkost.

Řecký horský čaj posiluje kosti
V tradičním lidovém léčitelství se řecký horský čaj používá k léčbě a prevenci osteoporózy. V roce 2004 řeckí vědci zkoumali, jak čaj sideritis ovlivňuje osteoporózu.
Vědci z aténské univerzity zjistili, že vodní extrakt z euboea sideritidy podporuje tvorbu osteoblastů. Osteoblasty jsou buňky zodpovědné za tvorbu kostí.
Studie ukázala, že řecký horský čaj je bohatý na flavonoidy a fenylpropanoidy. Obě třídy jsou silné antioxidanty s mnoha přínosy pro zdraví.

Řecký horský čaj zmírňuje depresi
Horský čaj má zjevně velmi pozitivní účinky u depresivních lidí. Zlepšuje emoční a mentální procesy a zlepšuje náladu.
Uživatelské recenze:
47letý pacient s recidivující depresí a migrénou po dobu 20 let. Pila denně 1 l horského čaje. Po 14 dnech jasné rozjasnění nálady, zlepšení nočního spánku a zvýšení nálady.
43letý pacient s depresí. Nejprve pacient vypil 500 ml horského čaje později 1 l denně. Kompletní remise deprese na jeden rok.

Řecký horský čaj pomáhá zmírnit ADHD
Při léčbě poruchy chování našli lékaři ADHD značné pozitivní účinky díky použití řeckého horského čaje. ADHD je porucha chování charakterizovaná problémy s koncentrací a těžkým fyzickým neklidem.

Řecký horský čaj proti revmatismu
Již ve středověku byla sideritida známa jako lék na revmatismus. Při léčbě revmatismu se kromě čaje ukázaly jako užitečné teplé obkady z čaje, kolem postižených kloubů.
Řecký horský čaj zastavuje astma
Čaj sideritidy se v řecké lidové medicíně dlouho používá k léčbě astmatu. Čaj je expektorant a posiluje imunitní systém.
Vedlejší účinky řeckého horského čaje
Sideritida se v Řecku používá již od pradávna k výrobě čaje. Dosud nejsou známy žádné vedlejší účinky. Čaj lze kombinovat s jakýmkoli jídlem nebo drogou
.
Příprava řeckého horského čaje
Příprava čaje je velmi jednoduchá. Do 300 ml vody přidáte asi 5 g stonků sideritidy s květy.Na mírném plemeni přivedete do varu.Doba vaření je 3 až 5 minut.
Potom přecedíte přez čajové sítko. Hotovo.
Čaj můžete osladit trochou cukru nebo medu. Nebo můžete přidat lékořice, skořice, zázvor nebo jiná koření, pokud dáváte přednost aromatickému čaju.
Závěr
Řecký horský čaj je starověký lék s mimořádně příznivými účinky na zdraví. Od pradávna jsou známé jeho protizánětlivé vlastnosti a vlastnosti zvyšující náladu.
Tento jedinečný čaj může výrazně zlepšit kvalitu vašeho života.

Přihlášení