Cibule zimní (Allium fistulosum var. vivipara) Ošlejch

Cibule zimní  (Allium fistulosum var. vivipara) Ošlejch

Hodnocení produktu: 3.67/5 (3x)

Vaše hodnocení:

NOVINKA

V TČM se používá na léčení trávicího traktu. Desinfikuje střeva, zabraňuje hnilobním procesům, napomáhá trávení. Užívá se při nádorech, otocích, TBC, ateroskleroze, vysokém tlaku, angině pektoris, , nachlazení, chřípce, bronchitidě,, astmatu. Zevně se ve formě nadrcené natě jako obklady na dermatozy, opary, abcesy, revmatismus. Vniřně pak čertsvá nebo odvar v množství 2-10g denně.

40 Kč

Dostupnost: Jaro 2021

Jako zelenina se pěstuje na záhonech , nať se může používat celý rok podobně jako pažitka do pomazánek, polévek, do mletých mas, příloha k jídlům, posyp na vařené brambory. Pacibulky se používají jako cibul nebo se nakládají  do octa.

Rostlina pochází z Altaje, je nazývána také jako "Tatarka", hojně roste i na Sibiři, v Číně, Mongolsku, Japonsku jí říkají  "chytrá cibule", v Americe jí označují jako "kráčející cibuli". V Číně ji znají už 3000let, v Evropě je známa na konci středověku.Označuje je také jako Egyptská cibul nebo poschoďová. Má vysoký obsah karotenoidů, vitamíny skup. B, C dvakrát více než u nati kuchyně kuchyňské. Dále obsahu draslík, hořčík, železo, měď. Cenné jsou allylsulfidy, slizy, flavonoidy, fytoncidy. Silice potlačují kvasinky, baktrie, streptokoky, stafylokoky..

Pěstuje se běžně jako pažitka na záhoně či v truhlíku, prospívá v propustné, hlinito - písčité zahradní zemině na slunečném stanovišti. Mrazuvzdornost do -38 °C. Pacibulky se vytážejí na koncích stonků, pokud se nezkonzumují mohou sloužit k rozmnožování cibule. Jedná se o tzv. živorodou formu.

Přihlášení