Svatolina cypřišková (Santolina chamaecyparissus )

Svatolina cypřišková (Santolina chamaecyparissus )

Hodnocení produktu: 4.5/5 (4x)

Vaše hodnocení:

NOVINKA začátek května

Svatolina je krásná, půdopokryvná rostlina, zajímavá zejména svými modrostříbrnými, jemně vykrajovanými, drobnými listy. Je neopadavá, takže zdobí zahradu po celý rok. V létě navíc nabízí kvetení v podobě malých, sytě žlutých hlaviček, podobných heřmánku ale bez bílých okvětních plátků. Listy při doteku vydávají zajímavou, poměrně silnou, kořeněnou vůni. Svatolína cypřiškovitá je okrasná trvalka, která se výborně hodí do skalek. Původem je ze Středomoří, a tak má ráda slunce a sucho.U arabských národů a v antickém Řecku byla používána v lidovém léčitelství na choroby spojené s pohybovým aparátem, záněty kloubů a revnatismus a na výplachy očí. Její aroma funguje jako repelent proti hmyzu a molům či proti střevním parazitům. Je využívána v aromaterapii a jako vykuřovadlo k očistě prostoru, byly jí též připisovány magické účinky.

50 Kč

Dostupnost: Jaro 2021

Krásně vypadá vysázená kolem chodníčků, ve skalkách a na okrajích menších záhonů. Barevná kombinace se přímo nabízí spolu s levandulí, kdy její fialové květy perfektně ladí se sytou žlutí svatoliny.Potřebuje velmi propustnou zem, přednostně chudou na živiny a maximálně slunné stanoviště. Po odkvětu doporučujeme ostříhat odkvetlé stonky a zjara celý keřík zastříhnout podobně jako levandule, aby nevyholoval zespodu. Plně mrazuvzdorná do min. -24°C, některé prameny uvádějí až -29°C.

Dorůstá do výšky 30 - 70 cm a lze ji tvarovat řezem. Pokud chcete mít krásný a úhledný keřík, stříhejte poupata ještě před vykvetením, a pak na jaře znovu trochu hlouběji, ale ne do zdřevěnatělých částí. Svatolína kvete od června do srpna žlutými květy a je silně aromatická.

Rostliny lze použít v ČR jako okrasné rostliny. Jsou to snadno a rychle rostoucí polokeře pro skalky a trvalkové záhony, jako půdokryvné dřeviny nebo na zelené střechy, vhodné jsou také do výsadeb poblíž cest, na obruby záhonů, štěrkové lavice apod. Rostlina tvoří plochy nebo nízké keře. Během celé vegetace je dekorativní svým šedivě stříbřitým olistěním. Listy na podzim neopadávají. Někdy je používána jako sušená květina nebo doplňkový materiál při aranžování květin.

Přihlášení