Panel uživatele

Modrý čaj - Clitoria ternatea - Elixír života z Asie.

Modrý čaj - Clitoria ternatea - Elixír života z Asie.

Hodnocení produktu: 4.29/5 (7x)

Vaše hodnocení:

NOVINKA konec dubna

Modrý čaj zvyšuje energii a stimuluje mozek. Lidé, kteří se cítí stresovaní, bojí se nebo spí špatně, těží z modrého čaje. V Thajsku a Indii je modrý čaj elixírem pro oči, pokožku a vlasy. Spektrum působení je velmi široké. Rostlina se používá jak v ájurvédě, tak v západní medicíně. Uklidňující a mírně sedativní účinky jsou pravděpodobně nejzajímavější.Ajurvedský efekt - V Sankritu se motýlí hrášek nazývá: Aparajita - což doslova znamená „nepřemožitelný“. Podle ájurvédského učení dává moudrost a má posilující účinek na intelekt. Je to rostlina pro mozek, o které se také říká, že zlepšuje paměť. Léčivě se používá hlavně kořen, ale používají se také listy a méně často květiny. Modrý čaj je skutečným elixírem života z květů modrého klitoria, známého také jako anchan, Motýlí hrášek či Křídla asijské holubice.V Ájurvédě je bylina považována za Ama (což znamená Ájurvéda jako syrová nebo nemoc), která vylučuje, analgetické a uklidňující léčivé rostliny. Používá se jako odstraňovač úzkosti a používá se také pro bolest. Rostlina má také pozitivní vliv na pokožku . Může být také použit jako přírodní afrodiziakum .Kromě listů a kořenů se také používají semena. Působí jako projímadla a diuretika. Používají se proti kožním onemocněním, bolestem v krku, hlenovým chorobám a při očních problémech.

80 Kč

Dostupnost: Jaro 2024

Západní medicína
spojila rostlinu s různými studiemi. Farmakologické spektrum účinku je velmi velké. Clitoria ternatea má antimikrobiální, anti-triyretický, analgetický a protizánětlivý účinek. Byly také identifikovány antidiabetické, lokální anestetické a diuretické účinky.
Tato léčivá rostlina může být také použita v boji proti psychosomatickým onemocněním, jako je deprese a úzkost . Ona je také považována za kandidáta na pozitivní účinky na Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu.

kosmetický efekt
Kosmetický průmysl těží také z pozitivních účinků na pokožku.

Květy se často komponují do pokrmů jako jedlá dekorace, v léčitelství se ovšem používají i listy, stonky či kořeny.

Účinky modrého čaje
• zlepšuje zrak
• podporuje růst vlasů
• Afrodiziakum, zejména pro ženy
• pro léčbu menstruačních poruch
• Modrý čaj posiluje mozkové funkce
• snižuje vysoký krevní tlak
• je mírné projímadlo

Modrý čaj je dobrý pro oči
Motýlí hrášek obsahuje antioxidant zvaný proanthocyanidin, který zvyšuje průtok krve do kapilár očí a je užitečný při léčbě glaukomu, poruch zraku, poškození sítnice nebo unavených očí.

Modrý čaj pro krásnou pleť
Bylo zjištěno, že flavonoidy z hrášku motýlů zvyšují produkci kolagenu a zvyšují pružnost pokožky.
Díky účinku flavonoidového kvercetu na kůži a vlasy se z modrého klitorisu získává mnoho kosmetických produktů. Antioxidanty modrého čaje stimulují syntézu kolagenu a elastinu, omlazují pokožku a snižují vrásky a další známky stárnutí.
Flavonoidy, antokyany a fenolové sloučeniny v květech hrachu motýla aktivují antioxidační aktivitu, která pomáhá snižovat oxidační stres způsobený volnými radikály způsobujícími onemocnění.

Modrý čaj pro bolest a strach
Butterfly pea se tradičně používá jako lokální anestetikum, protože zmírňuje bolest a otoky. Modrý čaj má uklidňující účinek na tělo a snižuje stres a úzkost.

Modrý čaj je protizánětlivý
hluboké indigové květy obsahují flavonoidy. Tyto látky jsou silné antioxidanty s vlastnostmi protizánětlivého a imunitního systému.
Modrý čaj se také používá při nachlazení, kašli a astmatu, protože působí jako expektorant a snižuje podráždění dýchacích cest.

Modrý čaj proti rakovině
Hrách motýlů je jedna z mála rostlin na Zemi, která obsahuje cyklotidy, peptidy, u kterých se prokázalo, že mají protinádorové vlastnosti, zatímco některé cyklotidy se ukázaly jako toxické pro rakovinné buňky.
Nedávný čínský výzkum naznačuje, že hrášek motýlů je velmi účinný proti určitým buňkám rakoviny plic.

Modrý čaj pro vypadávání vlasů a šedivění
rostlina je bohatá na bioflavonoidy, podporuje růst vlasů a pomáhá snižovat šedivost vlasů.
Ve starověké thajské medicíně se hrášek motýlů používá po staletí jako čaj a šampon k léčbě vypadávání vlasů a předčasného šedivění u mužů.
Hlavní složkou modrého čaje je antokyanin, který podporuje prokrvení pokožky hlavy a udržuje a posiluje vlasové folikuly.

Modrý čaj stimuluje mozek
V nedávných studiích modrý čaj prokázal slibné výhody paměti, přičemž motýlí hrášek vykazoval širokou škálu neurologických výhod.
U potkanů bylo zjištěno, že mezi 50 a 100 mg / kg extraktu modrého čaje zlepšuje paměť po dobu 30 dnů.
Větší dávky ethanolového extraktu (až do 300 mg / kg) také vykazovaly určitou účinnost, přičemž kořenový extrakt byl zřejmě účinnější než extrakt z listů nebo kmenů.
Vědci se domnívají, že klíčovou účinnou látkou, která zvyšuje paměť, je acetylcholin.
Vědci zjistili, že prášek vyrobený z mletých listů motýlového hrášku může zlepšit kognitivní schopnosti a zlepšit paměť a mozek.
Jiné studie v Indii prokázaly, že hrášek motýlů zlepšuje hladinu acetylcholinu v těle - klíčový neurotransmiter - což je zásadní pro komunikaci v mozku.
Acetylcholin se s věkem významně snižuje a bylo zjištěno, že hrášek motýlů stimuluje jeho produkci.

Modrý čaj ze strachu
ukázalo se, že modrý čaj má mírné účinky proti úzkosti a depresi. Ve studii vředů vyvolaných stresem byl modrý čaj také schopen snížit biologické účinky stresu na krysy.
Dávka byla 400 mg / kg.
Má se za to, že vysoké dávky motýlího hrášku jsou adaptogenní.

Modrý čaj snižuje vysokou hladinu cukru v krvi
řada studií ukázala, že modrý čaj může být užitečný pro prevenci a léčbu diabetu. Předběžné studie také naznačují, že Clitoria Ternatea je zdravá pro játra a může být prospěšná pro diabetiky, protože inhibuje absorpci glukózy.

Modrý čaj posiluje srdce
bylo zjištěno, že semena hrachu a kořenový extrakt snižují triglyceridy, ale pouze kořen byl schopen snížit celkový cholesterol, což naznačuje, že bylina může mít některé pozitivní účinky na zdraví srdce.

Modrý čaj pro vysoký krevní tlak
Modrý čaj se tradičně používá jako drenáž (diuretikum), což bylo potvrzeno ve studiích na zvířatech.
Modrý čaj je věřil podporovat odtok vody, snižování krevní hmoty a snižování vysokého krevního tlaku.
Existují také důkazy, že tento diuretický účinek podporuje rychlé, ale obecně dočasné hubnutí.
Příliš mnoho vody v těle se může objevit na oteklých nohách a způsobit mnoho dalších problémů. Čaj z květů Anchan podporuje normální močení, které snižuje krevní tlak a tím uvolňuje srdce.

Modrý čaj snižuje horečku
předpokládá se, že Clitoria Ternatea snižuje horečku (antipyretikum) rozšiřováním krevních cév těsně pod kůží, což zvyšuje průtok krve a usnadňuje chlazení.
Extrakt v dávkách 200, 300 a 400 mg / kg vedl k významnému snížení normální tělesné teploty v závislosti na dávce. Účinek trval až 5 hodin po podání.
Studie zjistila, že antipyretický účinek extraktu z modrého čaje byl srovnatelný s účinkem známých léků proti horečce.

Další výhody modrého čaje
v předchozích studiích modrý čaj ukázal, že ovlivňuje různé klíčové systémy v těle:
Modrý čaj pomáhá proti nevolnosti a poruchám trávení, je mírné projímadlo a stimuluje tok žluči z jater. Hrách motýlů pomáhá zastavit krvácení a je čističem krve
Modrý čaj je diuretikum, které lze použít, pokud máte potíže s močením.
Uvádí se, že hrášek motýlů podporuje normální produkci spermií.

Modrý čaj vedlejší účinky
ve studiích ani v humánní medicíně nebyly pozorovány žádné vedlejší účinky. Při normálních dávkách až 3 šálků čaje denně je hrášek motýl považován za naprosto bezpečný.

Modrý čaj v potravinách
v jihovýchodní Asii se květy používají jako přírodní potravinové barvivo.
V tradiční thajské kuchyni se anchanové květy lisují do modrého výtažku, který se pak smíchá s kokosovým mlékem a dalšími základními ingrediencemi a přirozeně zbarví thajské dezerty do modré a fialové.
„Nam dok anchan" je sirupovitý a osvěžující indigo modrý nápoj, který se v Thajsku obvykle vyrábí z květů motýlů hrachu, medu a cukrového sirupu.
V barmské a thajské kuchyni jsou také květiny Anchan namočeny do těsta a smažené. Modrý čaj mění barvu v závislosti na tom, co se přidá do tekutiny. Citronová šťáva změní barvu na fialovou.

Příprava modrého čaje
kromě jeho četných zdravých vlastností odvádí jeden šálek modrého čaje denně únavu a vytváří pocit klidu. Příprava je velmi jednoduchá:
Dejte do sklenice 10 Anchanových květů a nalijte na ně horkou vodu. Potom nechte čaj louhovat 15 až 20 minut. Získáte úžasný indigo čaj.

Pěstování: V našich podmínkách není mrazuvzdorná, lze ji tedy celoročně pěstovat jako pokojovou rostlinu, ve skleníku nebo jako přenosnou balkonovou rostlinu nebo letničku.

Dorůstá do výšky až do 6 m, je to bobovitá rostlina, obohacuje půdu o dusík, který poutá ze vzduch díky hlízkovým bakteriím v kořenech. Rychle rostoucí nádherná liana, vhodná do nádob, jako letnička se může vysadit i do volné půdy k  plotu, nebo jiné opoře. Záplava modrých květů okrášlý každů kout!


Informace a inspiraci jsem našla na fb stránkách paní Mag.Veronika Ihle Na Českém kopci v Erzgebirge

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení