Šalvěj červenokořenná (Salvia miltiorrhizae ) Danshen

Šalvěj červenokořenná (Salvia miltiorrhizae ) Danshen

Hodnocení produktu: 4.67/5 (3x)

Vaše hodnocení:

NOVINKA

Tato bylina se doporučuje především k léčbě a prevenci kardiovaskulárních poruch (nejčastěji ateroskleróza, vysoká srážlivost krve, stav po mozkové mrtvici…). Šalvěj červenokořenná má zlepšovat reologické vlastnosti krve zásahem do procesu srážení krve a podporuje takto krevní oběh. Mírně tedy ředí krev, snižuje plasmatickou koncentraci cholesterolu a zlepšuje průtok krve tepnami, čímž se nabízí možné využití při mírných projevech demence. Obsahové látky navíc zvyšují pružnost cév. Doporučuje se na zvýšení imunity.

45 Kč

Dostupnost: Vyprodáno

Původem pochází z Číny, Japonska, Mongolska a Koreje, kde roste na stráních, na okrajích lesů či podél potoků. Jako rostlinná droga se používá kořen (Salviae miltiorrhizae radix). Má velkou oblibu v tradiční čínské medicíně. Je ale i součástí moderního čínského lékopisu a rostlina je také komerčně pěstována. Právě v tradiční čínské medicíně se používala (a dá se říci, že i používá) k léčbě aterosklerózy, hyperlipidemie, bolestí břicha, různých infekčních nemocí, anginy pectoris, cirhózy jater, hepatitidy, bolestí kloubů, menstruačních potíží, nervozity a nespavosti. Tradiční čínská medicína kořen šalvěje červenokořenné charakterizuje jako látku, která má povahu mírně chladnou, chuť hořkou a tropismus k dráze srdce, osrdečníku a jater.

Tato bylina se doporučuje především k léčbě a prevenci kardiovaskulárních poruch (nejčastěji ateroskleróza, vysoká srážlivost krve, stav po mozkové mrtvici...). Šalvěj červenokořenná má zlepšovat reologické vlastnosti krve zásahem do procesu srážení krve a podporuje takto krevní oběh. Mírně tedy ředí krev, snižuje plasmatickou koncentraci cholesterolu a zlepšuje průtok krve tepnami, čímž se nabízí možné využití při mírných projevech demence. Obsahové látky navíc zvyšují pružnost cév.

Z kořene šalvěje červenokořenné bylo izolovano již více než 90 sloučenin, k nejdůležitějším patří především, odborně řečeno, diterpenické chinonové sloučeniny abietanovéhotypu (hydrofilní polyfenoly a fenolické kyseliny). Ze známějších látek, se kterými se někdy v léčivých rostlinách můžeme setkat, lze zmínit beta sitosterol, kyselinu kávovou, tanin, kyselinu ursolovou nebo vitamin E.

Farmakologické studie potvrdily, že obsažené látky inhibují agregaci krevních destiček, snižují krevní tlak, působí proti horečce a zánětům a mají protinádorový, antioxidační, antimikrobiální a hepatoprotektivní účinek. Rovněž zlepšují periferní krevní oběh, rozšiřují cévy a působí na srdeční sval, podobně jako digoxin. Významný je také jejich působení na nervový systém.

Při podávání léčivé drogy z rostliny bylo zaznamenáno snížení hladiny celkového cholesterolu, LDL cholesterolu a triglyceridů v krvi a ke zvýšení hladiny HDL cholesterolu.

Šalvěj červenokořenná je obvykle dobře snášena. Šalvěj červenokořenná by se neměla užívat v těhotenství, během kojení a u pacientů užívajících warfarin, protože může zesilovat jeho účinek a způsobit krvácení. Opatrnosti je třeba i při jejím současném užívání s digoxinem.

Šalvěj červenokořenná je trvalka s rozvětvenou lodyhou, která mívá v průměru 30–60 cm výšky se široce dělenými listy. Ty jsou jak jednoduché, tak složené. Povrch rostliny je pokrytý jemnými chlupy a lepivými žlázami. Květy jsou uspořádané do přeslenu a mají světle růžové až modře levandulové korunní lístky, které mohou být dlouhé až 2,5 cm. Pěstuje se na teplém místě je mrazuodolná. V prvním roce se na podzim sklízí kořen, další rok vykvete ( pokud se nesklidí) .

Šalvěj červenokořenná je v současnosti velmi populární. Označení Dan Shen dostala za svou výjimečnost, stejně jako asi 10 dalších bylin, které mají opravdu blahodárné účinky jako sám ženšen a současně jsou možné jako jeho náhrada. V Číně tvoří základ téměř všech bylinných směsí.

Přihlášení