Bobkový list (Laurus nobilis).

Bobkový list (Laurus nobilis).

Hodnocení produktu: 4.73/5 (15x)

Vaše hodnocení:

Jaro 2022

Vavřín vznešený, nenahraditelné koření! Dvoudomý vždy zelený strom nebo keř, listy střídavé, podlouhlé, lysé, krátce řapíkaté, tmavězelené, kožovité. Květy drobné, zelenožluté, plody jsou bobule. Výška 20 cm - 1 m (podle tvarování), jako přenosná rostlina v přírodě i 6m.

60 Kč

Dostupnost: Vyprodáno

Trvalka, kvete duben-květen, u doma pěstovných rostlin se květy objevují výjimečně. Původní stanoviště/výskyt Východní středomoří, vlhké lesy. Vhodný substrát je hlinitá zahradní půda s trochou rašeliny a písku. Vyhovuje mu běžná pokojová teplota i vyhřátý balkon. V zimě vhodné umístit do chladnější místnosti. Umístíme ho na sluníčko či polostín. Ve vegetační době udržovat půdu mírně vlhkou. Bal nesmí nikdy vyschnout, zejména ne v období rašení. Hnojíme od dubna do srpna týdně hnojit. V létě je příhodné ho občas osprchovat. Přesazujeme minimálně. Zaštipování a řez lze provézt v březnu, pozor na poškození listů. Množení polovyzrálými řízky v srpnu a září. Letnění je vhodné a žádoucí. Zimní stanoviště - krátkodobě zvládne teploty do -10°C, jinak 0 až +6°C, minimální zálivka. Na chráneném místě na zahradě, zabalený do textilie, přežil lehce omrzlý i zimu 2016-2017 - 2018 - 2019, na jaře narašil a krásně roste. Škůdci jsou zelména štítenky. Užívaná část/droga je především plod vavřínu - Lauri fructus (lisováním sušených zralých plodů se získává vavřínový olej - Lauri oleum) a list vavřínu - Lauri folium. Homeopatikum Laurus nobilis. Sběr plodů prakticky u nás nepřichází v úvahu. Sběr listů možný celoročně. Sušíme při pokojové teplotě na vzdušném místě, listy by měly zůstat zelené (žluté a hnědé nepoužíváme). Dobře usušený list je křehký a snadno se láme. Přechováváme ve vzduchotěsné nádobě nejdéle jeden rok (poté už jsou zpravidla bez chuti). Účinné látky silice; glyceridy kyseliny laurinové, myristicinové a olejové; monoterpeny (cineol, linalool, cymen, phellandren); sesquiterpenlactony (costunolid, isochinolinalkaloidy) Použití k podpůrné léčbě. Éterický olej v listech dráždí pokožku a občas se užívá u revmatických potíží. Vavřínový olej z plodů je součástí mastí proti nežitům. Použití v kuchyni jako koření se těší velké oblibě, látky obsažené v listech povzbuzují chuť k jídlu a trávení. Čerstvě utržené listy necháme 1-2 dny zavadnout, nebudou pak tolik hořké. Využívá se zejména v pomalu vařených pokrmech jako jsou vývary, luštěninové polévky, dušená a zapékaná masa, omáčky, marinády a nálevy pro nakládanou zeleninu. Varování Sesquiterpenlactony mohou vyvolávat alergickou kožní reakci.

Více informací o jejím pěstování jako pokojovky v domácích podmínkách, zpracování, účincích si můžete přečíst v naší knize Pokojovky pro zdraví a na talíři, a v knize pana Prof Pavla Valíčka Koření, které na našich stránkách nabízíme.

Přihlášení