Kořen smetánky lékařské, krerá je známa také jako pampeliška lékařská (Taraxakum officinale) normalizuje činnost kardiovaskulátního systému - choleterol v krvi, působí protizánětlivě, optimalizuje činnost jater, močovou soustavu, činnost žaludku a jater, trávení povzbuzuje - prebiotikum, detoxikuje - vylučování, je antioxidant, optimalizuje metabolizmus sacharidů.
Hmotnost kapsle je 470 mg
V celulozové kapsli je prášek z kořene smetanky lékařské bez příměsí.
Dávkování 3x denně 1 kapsle
Smetanka je jedna z nejpoužívanějších středoevropských bylinek. Má velký záběr účinků.
Kořen smetanky obsahuje hořčiny lactopicrin, taraxacin a taraxasterin, tříslovinu, inulin (na podzim až 40%, ale na jaře jen okolo 2%), triterpeny taraxasterol a taraxerol, cholin, třísloviny, inosit, steroly, aminokyseliny, pryskyřice, silice, kaučuk (až 25%) fytoncidy a minerální látky (zejména měď, draslík a mangan), v mladých listech je obsaženo navíc značné množství vitaminu C a kyselina křemičitá, v květech jsou přítomny flavonoidy, karotenoidy, silice aj. Obsah inulínu je největší na podzim, obsah taraxacinu v červenci a září.
Vytrvalá, až 50 cm vysoká mléčící bylina. Lodyha bez listů, lysá a ronící mléko, které zanechává na kůži hnědé skvrny. Listy v přízemní růžici velmi variabilní (laločnaté, zubaté, peřenoklané), výborné i jako listová zelenina. Květy v jednotlivých úborech na dutých stvolech, jen jazykovité květy, žluté, zákrovní listeny nazpět ohnuté. Kořen kůlový, dlouhý a tlustý. Kvete v IV až VIII. Více informací najdete na internetu nebo v knihách Marie Treben, bylináře Zentricha, Janči, Váni atd.