Panel uživatele

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides)- Krasavice - samice

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides)- Krasavice - samice

Hodnocení produktu: 4.5/5 (8x)

Vaše hodnocení:

Červený rakytník keřovitého růstu, roste rozložitě. Větévky jsou středně otrněné. Plody jsou červené a mají střední velikost, hmotnost asi 0,5 g. Chutnají sladkokysele, mě osobně chutná nejvíce ze všech!!! Tato odrůda se vyznačuje před ostatními zvláště vysokým obsahem rutinu. Ve 100 g plodů, je 519 mg rutinu. Je dobře známo, že rutin je jedním z asi 200 flavonoidů, které bývají nazývány souhrnně vit. P. V našich podmínkách dozrává během července.Ve 100 g plodů je obsaženo: celkový obsah kyselin: 1,5 g celkový obsah cukrů: 2,8 g celkový obsah tuků: 6,7 g kyselina askorbová (vitamin C): 248 mg karoteny: 17,5 mg. Pro dosažení plodnosti je třeba zakoupit rostlinu "OPYLOVAČ - K+", Velikost kontejneru : 9 x 9 cm. Výška sazenice bez květináče je 30cm a více.

115 Kč

Dostupnost: Jaro 2024

Podporuje imunitní systém a přirozenou obranyschopnost, normalizuje stav pokožky. Optimalizuje kardiovaskulární systém, trávení a činnost prostaty.

Pěstování a využití

Rakytník dobře roste v každé půdě. Nesnese trvalé zamokření nebo zasolení. Při zavlažování a přihnojování přináší vysoké výnosy. Spon výsadby 2,5 m x 3 m. Přidat při výsadbě dobrý kompost a superfosfát se vyplatí. Nesnáší zastínění, potom neplodí. Sklizeň plodů ručně je velmi náročná. Plody je nejlépe odřezat i s větévkami, dát do PE sáčku do mrazáku, více než -20 °C. Druhý den se nárazem na podložku plody oddělí a vysypou ze sáčku. Aby sklizeň byla každoroční, je nutné plodové keře mít dva a sklizeň řezem střídat, nebo každý rok sklízet jen polovinu keře. Řezat jen výhony do prům. 1 cm.

Využití plodů je mnohostranné, šťáva, dřeň, kombinace s jinými druhy ovoce, broskve, hrušky, jablka aj.
Příprava oleje

Plody buď čerstvé nebo rozmrzlé se rozmělní v mixeru a přes síto se přecedí šťáva, která se dále použije buď čerstvá s vodou a cukrem, nebo různé kombinace s ovocem a konzervuje se či zmrazí. Slupky a semena, která zbudou na sítku se šetrně usuší (do 40 °C) Suchá hmota se uchová v PE sáčku v lednici. Když je třeba tak se suché plody rozdrtí v mixerovém kávomlýnku. Drť se maceruje v poměru 1:2-3 v temnu při pokojové teplotě dobrým olejem olivovým či slunečnicovým a denně se promíchává. Asi po týdnu se směs přes plátno přeždímá. Olej dostane krásnou barvu. 1 lžička 1 x denně, to je dávka "olejových" vitamínů denní potřeby pro dospělou osobu. V domovině rakytníku ve střední Asii se říká, že koně mají po rakytníku hladkou a lesklou srst a lidé jasné oko.
Obsah látek

V dužině plodů, slupce i v semenech se nachází olej, který se používá vně při spáleninách, omrzlinách.

V plodech je velké množství karotenu a mnoho organických kyselin i vitamínů C, B 1, B 2, B 6, P, K, E, F, cholin a také aminokyseliny, alamin, fenylalamin, glutanin, cystein, leicin, betamin, serotonin, pektin a též elementy z nichž rozhodující jsou Fe, K, Mn, S, B, Cu, Ni, Ca, T, Al aj. 

Listy obsahují serotonin a mnoho další cenných látek.

Rakytník je unikátní rostlina se širokou paletou cenných látek, které čekají na využití.

Rozsáhlé a velmi zajímavé jsou informace v knížkách, které nabízíme na našem webu od pana Prof. Valíčka kniha Rakytník řešetlánový rostlina budoucnosti, Rostliny pro zdravý život a Léčivé rostliny třetího tisíciletí. Z rakytníku nabízíma na stránkách tinkturu z listů a kapsle ze sušených plodů rakytníku.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení