Obsahuje alkaloidy dioscorin a dioscorecin, steroidní saponiny diosgenin, furiostan, spirostan, a fenolické látky cholin, tanin, katechin a epikatechin, sliz, glykoproteidy, aminokyseliny.
Sapogenin je známé přírodní afrodiziakum. Sapogenin funguje také jako přírodní mýdlo (je též obsažen v Yucce shidigera), a tak čistí střevní sliznici od usazenin a tím podstatně zlepšuje přechod přijatých živin do krevního oběhu. Snižuje riziko tvorby vředů, eliminuje žlučníkové a slinivkové obtíže tím, že čistí vývody obou orgánů do střeva. Odstraňuje nevhodnou bakteriální flóru. Minimalizuje tvorbu nitrosamínů, hnilobných a kvasných produktů v tlustém střevě. Tím omezuje riziko hemoroidů a rakoviny tlustého střeva. Řeší problém chronické zácpy.
Ve střevě dochází k vazbě mezi sapogeniny a cholesterolem ze stravy, což snižuje riziko aterosklerózy, vazba žlučovými kyselinami snižuje možnost výskytu rakoviny střevního traktu. Terpenový typ saponinu je ze střeva vstřebán do krve, kde na sebe váže cholesterol vytvářený organismem. Aktivně odstraňuje i již usazené cholesterolové plaky ze stěn cév. Protože saponiny snižují povrchové napětí, zamezují virům dostat se do buněk a u bakterií způsobují jejich rozpad.
Jam zajišťuje komfort při menopauze. Přispívá k celkové regeneraci těla i duše. Jogíni si ho velmi cenní, protože podle jejich učení obsahuje Pránu, což znamená energii, dech...Jam je málo známá, velmi dekorativní, léčivá liana pocházející z Číny. Rychle obrůstá oporu, v zemi vytváří léčivé hlízy , které se používají k jídlu a léčbě.
Rostlina vytváří rychle rostoucí ovíjivé výhony kolem opory, má dekorativní srdčité, tmavě zelené listy, květy v hroznech jsou malé, bílé. Na podzim vytváří v paždí listů hlízky velikosti hrášku, které můžeme použít k rozmožení pro příští sezonu. Na podzim listy a výhony zežloutnou a zaschnou, rostlina se zatahne do podzemních silných hlíz. V Asii používají k přípravě pokrmů, označují se též jako bataty. Mrazuvzdornost je uváděna do -23°C, ale jistější je hlízy vyrýt zezáhonu, nay zimu se uskladňují jako begonie, tedy do chladného prostoru. Na jaře se vysadíme do záhonu, či prostorného květináče, protože kořen je veliký, v květináči potřebují přihnojení. Dioscorea prospívá na slunečném stanovišti ve výživné, propustné, vlhčí zemině. Kořenové hlízi jsou na povrchu načervenalé na řezu sněhově bílé, jako by svítil, proto se mu také říká světelný kořen. V nabidce máme kapsle z kořene jamu.