Panel uživatele

Jam čínský (Dioscorea opposita) Světelný kořen - Yam -sazenice z pacibulek

Jam čínský (Dioscorea opposita) Světelný kořen  - Yam -sazenice z pacibulek

Hodnocení produktu: 4.44/5 (91x)

Vaše hodnocení:

konec dubna

Jogíni si ho velmi cenní, protože podle jejich učení obsahuje Pránu, což znamená energii, dech... Rostlina je málo známá, velmi dekorativní, liana pocházející z Číny. Dalšími názvy jsou také - smldinec čínský, yam čínský, batátový.... Jako droga se používají až 1kg těžké kořenové hlízy ve formě odvaru nebo prášku 10-30g.

60 Kč

Dostupnost: Jaro 2024

Obsahuje alkaloidy dioscorin a dioscorecin, steroidní saponiny diosgenin, furiostan, spirostan, a fenolické látky cholin, tanin, katechin a epikatechin, sliz, glykoproteidy, aminokyseliny.
Sapogenin je známé přírodní afrodiziakum. Sapogenin funguje také jako přírodní mýdlo (je též obsažen v Yucce shidigera),

Jogíni si ho velmi cenní, protože podle jejich učení obsahuje Pránu, což znamená energii, dech...Jam je málo známá, velmi dekorativní liana pocházející z Číny. Rychle obrůstá oporu, v zemi vytváří  hlízy , které se používají i k jídlu. Využití je velmi podobné jako u jamu huňatého (vlnatého) Wild Yam (Dioscorea villosa).

Rostlina vytváří rychle rostoucí ovíjivé výhony kolem opory, má dekorativní srdčité, tmavě zelené listy, květy v hroznech jsou malé, bílé. Na podzim vytváří v paždí listů hlízky velikosti hrášku, které můžeme použít k rozmožení pro příští sezonu. Na podzim listy a výhony zežloutnou a zaschnou, rostlina se zatahne do podzemních silných hlíz. V Asii používají k přípravě pokrmů, označují se též jako bataty. Mrazuvzdornost je uváděna do -23°C, ale jistější je hlízy vyrýt zezáhonu, nay zimu se uskladňují jako begonie, tedy do chladného prostoru. Na jaře se vysadíme do záhonu, či prostorného květináče, protože kořen je veliký, v květináči potřebují přihnojení. Dioscorea prospívá na slunečném stanovišti ve výživné, propustné, vlhčí zemině. Kořenové hlízi jsou na povrchu načervenalé na řezu sněhově bílé, jako by svítil, proto se mu také říká světelný kořen. 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení