Jde o prostředek využíván již velmi dlouho v lidovém léčitelství v na severozápadě Ruska, na Sibiři a v Číně. V bývalém Sovětském svazu se ji vědci zabývali a došli k velmi dobrým a zajímavým výsledkům.
Tuhle dřevokaznou houbu nalezneme na břízách, olších, jilmů, buků, jasanů atd. Tato dřevokazná houba roste v mírném pásu na severní polokouli, uvnitř areálu rozšíření břízy. Jde o velkou část Evropy, tedy i našeho území s rozšířením až na Sibiř. Vytváří černý kulovitý útvar a kmenu. Houba vytváří plodnice dvojího typu , nejdříve plodnice nedokonalého stádia, kterým je uhlově černý kulovitý útvar, mající na řezu tabákovou barvu. V něm se nevytvářejí nepohlavní výtrusy chlamydospory. Později vytváří normální plodnice pohlavního stádia s rourkami, produkující bazidiospory. Plodnice se začínají tvořit v době, kdy strom již zcela odumírá a podhoubí je ve větší části dřeva jeho kmene. Vznikají pod kůrou a tenkou vrstvičkou vnějšího dřeva, které nadzvedávají. Nejprve se objeví trhlina a odumřelá část odpadá.
Více informací o ní najdete na internetu nebo v knize Léčivé houby pana Prof. Pavla Valíčka, kterou si můžete koupit na našem eshopu.