Panel uživatele

Perovskie lebedolistá "Blue Steel" ( Perovskia atriplicifolia )

Perovskie lebedolistá "Blue Steel" ( Perovskia atriplicifolia )

Hodnocení produktu: 4.77/5 (13x)

Vaše hodnocení:

Nádherný a neuvěřitelně voňavý keřík se začíná těšit stále větší oblibě v našich zahrádkách i parcích. Miluje slunce, snese přísušek a je nesmírně dekorativní. Trochu připománá levanduli. Perovskie lebedolistá je listnatý opadavý polokeř patřící do čeledi Lamiaceae – hluchavkovité. Domovem této opadavé rostliny jsou oblasti od Afghánistánu přes západní Himaláje až po Tibet. Dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru a vytváří vzpřímený polokeř s téměř bílými větvemi, na kterých vyrůstají úzké oválné a hrubě pilovité listy. Tyto jsou charakteristické svou impozantní stříbrnomodrá barvou. Drobné a výrazně voňavé modrofialové kvítky jsou uspořádány v koncových latích. Soukvětí dosahují délky až 30 cm a kvetou od srpna do října. Krásná v nádobách, do skupinových výsadeb, trvalkových záhonů...Návod na pěstováníPerovskie lebedolistá má ráda slunná stanoviště se suššími, propustnými a kamenitými půdami. Ideální jsou vápenaté půdy a mírná zálivka, protože perovskie lebedolistá má nízké nároky na zavlažování. Během suchého léta poléváme rostlinu alespoň jednou týdně tak, aby půda kolem ní byla úplně mokrá. Řez provádíme vždy v předjaří, a to na výšku 20 cm. Na zimu je vhodné zabezpečit rostlinu před mrazem přikrývkou. Mrazuvzdornost do -28°C ( zóna 5 ).Rozmnoženo vegetativně - záruka kvality a pravosti kultivaru. Ve své domovině byla perovskie používána v lidovém léčitelství a sušené listy se používaly jako tabák, ke kouření.

70 Kč

Dostupnost: Jaro 2024

Perovskie získala jméno po ruském generálovi, hraběti Vasiliji A. Perovském, žijícím v letech 1794 – 1857. V roce 1833 se Perovskij stal gubernátorem Orenburgu. Jeho vojenské neúspěchy převládaly nad vítěznými taženími. Možná právě nechvalné konce bitev tohoto generála stojí za tím, že rostlina není příliš známá pod svým původním názvem. Je však často označována jako ruská levandule (pro podobnost květů) nebo jako ruská šalvěj (pro podobnost vůně).

Nejlépe se o keře perovskií postaráme tak, že u starších z nich provedeme hluboký jarní řez. Provádí se seříznutím na jednu třetinu až jednu čtvrtinu větví z minulého roku. U mladších větví postačí zkrácení o 5 cm.

Perovskia atriplicifolia má dlouhou historii použití v tradiční medicíně , zejména jako antipyretikum . Bylo také použity jako proti parazitům a analgetikum v Tibetu a uzené jinde jako euforizující . V Balúčistánu, Pákistánu , je odvar z listů a květů závodě bylo považován za anti-diabetické léky a léčba úplavici .

Kromě jeho použití v lidovém léčitelství, P. atriplicifolia je někdy používán v Rusku dochutit vodka založené koktejl. Její květy se konzumují v některých částech Afghánistánu a Pákistánu, včetně Kašmíru , přidání sladkou chuť do salátů; mohou také být rozdrcen za vzniku modré barvivo, které lze použit v kosmetice, nebo jako textilní barvivo . Tento druh je považována za kandidáta pro použití v fytoremediace , protože jeho rychlého růstu, tolerance k tvrdým podmínkám, a schopnost akumulovat toxických těžkých kovů z kontaminovaných zemin.
Obsahuje především silice , dále různé monoterpeny například karen , eukalyptol , limonen , y-terpinen , a (+) - p-thujon , další monoterpeny, kamfen , α-pinen , a β-pinen , jsou také k dispozici, jako jsou seskviterpeny , jako je y-kadinen , delta-kadinen, trans -caryophyllene a a-humulene . Několik terpenoidní alkoholy - borneol , cedrol , a mentol -Už byla extrahována z P. atriplicifolia , stejně jako kyselina kávová a ferulové kyseliny . Složitější sloučeniny byly izolovány, z nichž některé byly poprvé identifikovány tímto způsobem, včetně perovskatone; glykosidy atriplisides A a B; a atricins A a B, pár triterpenů , které jsou podobné oleanane .

Silice je zobrazena antimikrobiální vlastnosti in vitro a může fungovat jako biopesticid , a to zejména pokud jde o Tropidion castaneum brouky a Camponotus maculatus mravence dřevokazy. Několik terpenoidy izolované z P. atriplicifolia byly zkoumány na potenciální inhibiční účinky na viru hepatitidy B . Jeho tradiční použití jako protizánětlivé byla přisuzována schopnosti lignan (+) - taxiresinol a pěti dalších sloučenin, které působí jako antagonisty leukotrienu . Isorinic kyselina derivát perovskoate může také přispět k protizánětlivým účinkem jako inhibitor 5-lipoxygenázy arachidonátu . Interakce s opiátů a kanabinoidních receptorů bylo navrženo jako mechanismus tradičně hlášených analgetické účinky.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení