Pěstování: Mrazuvzdorná trvalka. Vyžaduje slunné stanoviště a sušší půdu. Je citlivá na vlhkost, v létě však nesmí vyschnout. V zimě vyžaduje ochranu před nadměrnými srážkami a sněhem. Vhodná do trvalkových výsadeb, skalek či jako solitéra.
Divizna černá obsahuje zejména slizovité látky usnadňující vykašlávání, dále karotenoidy, třísloviny, saponiny a éterické oleje.
Z divizny si můžete připravit čaj (nálev), a to jak z čerstvých květů, tak ze sušených květů. Nejúčinnější je trhat květy bez kalichů. Čaj pomáhá při zánětu průdušek, při astmatu, při různých druzích kašle, má také protizánětlivé účinky, působí močopudně a pomáhá proti křečím. Pomáhá také při zánětlivých chorobách střev, při onemocnění jater a sleziny.
Je výborná při průduškových onemocněních a nemocech z nachlazení; léčí kašel a má protizánětlivé účinky. Čaj z květů divizny prospívá činnosti jater a sleziny. Díky svým protizánětlivým účinkům se divizna využívá i zevně, jako obklad na poranění, oděrky, při revmatických bolestech apod.
Květy se sbírají dopoledne, kolem druhé hodiny opadávají.
Z květů i listů se dají dělat obklady při bércových vředech, které napomáhají jejich léčení.
Z divizny se dá také připravit tinktura, a to tak, že květy napěchujeme do sklenice, zalijeme 40%ním alkoholem, necháme na chladném místě 3 týdny stát a přecedíme do malých tmavých lahviček. Poté užíváme 15 kapek denně.
Na vnější použití je možné vyrobit si mast, a to za použití sádla nebo kosmetické vazelíny. Použijeme jen zdravé květy, lépe je použít sušené.